ایمنی در جوشکاری

۲۱ شهریور , ۱۴۰۰

در جوشکاری و برشکاری خطرات خاصی وجود دارد ( همانطور که در تمام عملیات تولیدی چنین است).

شرکت فنی مهندسی ایسامکو در این بخش سعی نموده است تا خطرات عمده ای که در کنار کار جوشکاری وجود دارد به همراه عملیات جوشکاری ایمن، برای مقابله با بروز این خطرات را به اختصار بیان کند.

محیط اطراف :

محیط اطراف به سبب وجود منابع حرارتی، از قبیل شعله ها، قوس ها، جرقه ها و فلزات داغ روباز، که در جوشکاری و عملیات مرتبط با آن وجود دارد، همواره خطرات آتش سوزی و انفجار در محل جوشکاری وجود دارد.

بنابراین، فرایندهای جوشکاری باید به دور از هرگونه ماده محترقه، اعم از : مایعات، بخارات، گازها، سوخت، چوب و پارچه های قابل اشتعال انجام گیرند.

 

جوشکاری قوسی

کف ها، پارتیشن ها، سکو ها و سقف های محل جوشکاری نیز ممکن است از جنس مواد قابل اشتعال باشند و بنابراین خطرات ایمنی بالقوه، در آنها وجود دارد.

خطرات جانی ایمنی در جوشکاری

آتش سوزی ها و انفجار ها می توانند صدمات جدی و حتی جانی به بار آورند. محافظت از چشم، صورت و بدن اپراتور ها در برابر جرقه، بخش مذاب، تشعشعات مادون قرمز و ماوراء بنفش الزامی است.

صدا و شوک

صدای بیش از حد و گوش خراش حاصل از جوشکاری و برشکاری میتواند باعث کاهش موقت یا دائمی شنوایی شود. بنابراین از لوازم محافظ گوش باید استفاده کرد . 

جوشکاری قوسی

جوشکاری و روش ها و ماشین آلات مرتبط با آن نیز که از برق به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند، خطراتی به همراه دارند. نصب و نگهداری درست تجهیزات و آموزش پرسنل آنها الزامی است.

بخارات : ایمنی در جوشکاری

گازهای محافظ گوناگون در عملیات جوشکاری استفاده می شود. برخی از این گازها سمی اند و ممکن است برای سلامتی خطر آفرین باشند.

 در نتیجه در استفاده از فرآیند جوشکاری مسائل زیست محیطی وجود دارد. برخی عوامل مهم که باید مد نظر قرار بگیرند، عبارتند از: ماهیت بخارها و گازهایی که حین جوشکاری متصاعد می شوند،

 دفع زبالۀ الکترودهای مستعمل، فلاکس ها و سرباره جوش و جا به جایی و دفع درست زباله بعضی از مواد شیمیایی بسیار سمی که در آماده سازی سطح پیش از جوشکاری به کار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *