تولید آهن و فولاد

۱۶ مرداد , ۱۴۰۰

سه ماده اصلی که در تولید آهن و فولاد استفاده می شوند عبارتنداز : سنگ آهن، سنگ آهک و کک. گرچه آهن به حالت آزاد در طبیعت وجود ندارد ولی یکی از فراوان ترین عناصر در جهان است. که حدود ۵ درصد پوسته زمین را تشکیل می دهند. 

سنگ های آهن اصلی تولید آهن و فولاد

سنگ های آهن اصلی عبارتند از تاکونیت ( یک سنگ سیاه چخماق مانند)، هماتیت ( یک کانی اکسید آهن ) و لیمونیت ( یک اسید حاوی آب ).

تولید آهن و فولاد

سنگ آهن پس از اینکه از معدن استخراج شد، به صورت ذرات ریز خرد می شوند، ناخالصی های آن از طریق مختلف مانند جداسازی مغناطیسی، جدا شده و کانی با استفاده از آب و چسب به شکل گندله ها و یا بریکیت هایی می آید.

اغلب گندله ها درد حدود ۶۵ درصد آهن خالص و ۲۵ میلی متر قطر دارند. سنگ تغلیظ شده ( مانند دیگر سنگ های تغلیظ شده ) پر عیار شده تلقی می شود. برخی سنگ معدن های غنی از آهن مستقیم و بدون گندله سازی استفاده می شوند.

کک:

کک از نوع مخصوص زغال سنگ قیری به دست می آید. که تا دمای ۱۱۵۰ سانتی گراد در گرم خانه های قائم گرم می شود و سپس با آب برنج های آبدهی خنک می شوند.

تولید آهن و فولاد

کک چند نقش در فولاد سازی دارد. یک تولید گرمای زیاد برای واکنش های شیمیایی در آهن سازی است. دوم، تولید مونواکسید کربن ( گازی احیا کننده، به این معنی که برای انجام واکنش های شیمیایی در آهن سازی است.

محصولات شیمیای جنبی کک در تولید پلاستیک ها و ترکیبات شیمیایی استفاده می شوند. گازهایی که در تبدیل زغال سنگ به کک متصاعد می شوند، به عنوان سوخت در عملیات کارخانه به کار می روند.

وظیفه سنگ آهک ( کربنات کلسیم ) جدا کردن ناخالصی ها از آهن مذاب است. سنگ آهک با ناخالصی ها و واکنش شیمیایی انجام داده، مانند سیاله ( به معنای جاری شدن به عنوان یک سیال ) عمل کرده، سبب می شود ذوب ناخالصی ها در یک دمای پایین صورت گیرید.

سنگ آهک با ناخالصی ها در می آمیزد و تشکیل سرباره می دهد، که سبک است و در سطح فلز مذاب شناور شده، در نهایت جدا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *