طراحی قطعات صنعتی

طراحی قطعات صنعتی

طراحی قطعات صنعتی باید به گونه ای انجام شود که نه تنها نیازها و مشخصات طراحی را برآورده سازد، بلکه بطور اقتصادی و کارامد بتوان آن را تولید نمود. این رویکرد جهت طراحی قطعات، بهره وری را بهبود می بخشد و برای تولیدکننده امکان باقی ماندن به عنوان رقیب را فراهم می نماید. این چشم انداز وسیع به عنوان طراحی برای ساخت شناخته می شود و رویکردی جامع به ساخت کالاست و فرایند طراحی قطعات صنعتی را با موادهای  تولید، برنامه ریزی فرایند، مونتاژ، آزمایش و تضمین کیفیت یکپارچه می نماید. اجرای مؤثر طراحی برای ساخت نیازمند آن است که مهندسان طراح شناختی اساسی از ویژگی ها، قابلیت ها و محدودیت های مواد، فرایندهای تولید، ماشین آلات و تجهیزات داشته باشند.

ابعاد نهایی محصول

طراحان محصول، شکل و ابعاد نهایی محصول، دقت ابعادی و سطح تمام شده آن و مواد قطعات آن را انتخاب و مشخص می کنند. اغلب این انتخاب مواد با مشورت و همکاری مهندسان مواد انجام می گیرد . امروزه کامپیوتر به کمک مهندسان طراح آماده تا طراحی قطعات صنعتی از قبیل مدل کردن هندسی و تحلیل و بهینه سازی طرح با سرعت و دقت به مراتب بیشتر از گذشته انجام شود.طراحی قطعات به کمک کامپیوتر تجسم قطعات را برای طراح و مشتریان به آسانی میسر می کند. پس از آن که مدل هندسی طرح ایجاد گردید، تحلیل مهندسی شامل تحلیل تنش، کرنش، واپیچش، ارتعاشات، انتقال حرارت، توزیع دما و تلرانس های ابعادی می شود. به دلیل سهولت نسبی چنین تحلیل هایی، مهندسان طراح امروزه اشتیاق فزاینده ای به تحلیل بسیار کامل تر یک طرح پیش از ساخت آن دارند.

 طراحی ساخت یک قطعه لازم است از یک مدل سه بعدی ایجاد شده در نرم افزار های تخصصی نقشه کشی صنعتی یک نقشه اجرایی تهیه شود . در نقشه های اجرایی نما های لازم قطعه و اندازه گذاری بصورت کامل انجام میشود همچنین تلرانسها و استاندارد های لازم رعایت شده تا نقشه کامل جهت ساخت در اختیار واحد ساخت قرار گیرد .

طراحی قطعات صنعتی
طراحی قطعات صنعتی

طراحی قطعات و مجموعه های صنعتی

بسیاری از کسانی که ایده ساخت دستگاههای صنعتی را دارند جهت پیاده کردن ایده خود نیاز دارند که با طراحان صنعتی مشورت کرده و مدل اولیه ای از آن ایجاد کنند و با بررسی های فنی  درصدد برطرف کردن  ضعف ها و ایراد های آن طرح باشند.

تا پس از بوجود آمدن مدل کامل و جامع  بتوانند از آن  نقشه تهیه کرده و در نهایت در فکر  ساخت آن دستگاه باشند و  این امر با بهره گیری از  دانش و تجربه گروه فنی مهندسی ایسامکو به سهولت قابل اجرا می باشد .

کروکی برداری

برای ساخت یک قطعه یا یک طرح ، نقشه ابتدایی آن با دست آزاد کشیده میشود .همچنین در هنگام نقشه برداری از روی یک قطعه، نقشه دستی تهیه میشود .پس از بررسیهای مقدماتی و اطمینان از درستی نقشه دستی درصورت نیاز به تعداد زیاد نقشه، یا آماده سازی برای ساخت، نقشه با ابزار کشیده خواهد شد.

اسکچ باید با دقت رسم شود . در آن، اندازه ها تا حد امکان تناسب دارند اما چون اندازه ها نظری هستند، پس دقیق نیستند ولی امکان استفاده از ابزار هم هست .

مشاوره طراحی و ساخت قطعات صنعتی

طراحی قطعات صنعتی در ایسامکو توسط مهندسان طراح با دانش و سابقه بالا که با طیف وسیعی از نرم افزارهای موجود در این حوزه تسلط دارند انجام می پذیرد.

بهره مندی ایسامکو از متخصصین مجرب و ماشین آلات بروز امکان ساخت قطعات طراحی شده را در تطابق با مشخصات مدنظر فرآهم می آورد.