جوشکاری پرتو لیزری

۲۳ مرداد , ۱۴۰۰

در جوشکاری پرتو لیزری (LBW ) از یک پرتو لیزری پر قدرت به عنوان منبع گرما برای ایجاد یک جوش ذوبی استفاده می شود، از آنجا که این پرتو را می توان در یک سطح بسیار کوچک متمرکز کرد، در نتیجه شدت انرژی بالایی دارد و بنابراین ، دارای توانایی نفوذ عمیقی است. 

 جوشکاری پرتو لیزری را می توان به دقت هدایت کرده، شکل داد و روی قطعه کار متمرکز کرد. در نتیجه این فرآیند به خصوص برای جوشکاری های عمیق و باریک، اغلب با نسبت های عمیق به عرض از ۴ تا ۱۰ بسیار مناسب است.

جوشکاری پرتو لیزری

جوشکاری پرتو لیزری در صنایع خودروسازی جوشکاری قطعات انتقال قدرت پر استفاده ترین کاربرد را دارد. از جمله کاربرد های متعدد دیگر آن جوشکاری قطعات نازک لوازم الکترونیکی است.

پرتولیزری را ممکن است برای کاربردهایی از قبیل جوش نقطه مواد نازک، با توان تا ۱۰۰ کیلو وات ( در یکصدم ثانیه ) پالس کرد. برای جوش های عمیق روی مقاطع ضخیم از سیستم های لیزری چند KW پیوسته استفاده می شود.

قابلیت های فرآیند جوشکاری پرتولیزری

با جوشکاری پرتو لیزری جوش های با کیفیت خوب و حداقل انقباض و واپیچ ایجاد می شود، جوش های لیزری استحکام خوبی دارند و اغلب انعطاف پذیر و عادی از تخلخلند.

جوشکاری پرتو لیزری

این فرآیند را می توان خودکار کرد و برای انواع مواد با ضخامت های ۲۵ میلی به کار برد. همچنین برای قطعه کارهای نازک از کارایی ویژه ای برخوردار است.

 اغلب فلزات و آلیاژ هایی که با این روش جوشکاری می شوند آلومینیوم، تیتانیوم ، فلزات آهنی، مس، سوپر آلیاژها و فلزات نسوزند.

به دلیل طبیعت این فرآیند، با آن می توان در موقعیت های دسترس ناپذیر جوشکاری کرد و به این دلیل خطرات فوق العاده ای برای چشم و پوست دارد و ایمنی در آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

مزیت های عمده جوشکاری پرتو لیزری LBW نسبت به EBW عبارتند از :

مانند دیگر فرآیندها، در سیستم های جوشکاری خودکار این فرآیند، مهارت مورد نیاز برای اپراتور حداقل است. قیمت تجهیزات LBW معمولا از ۴۰.۰۰۰ تا ۱ میلیون دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *