عملیات خم کاری

۲۷ بهمن , ۱۳۹۹

با توجه به استقبال گرم شما عزیزان استقبال شما عزیزان و پیشنهاد شما برای موضوع عملیات خم کاری در نظر گرفتیم تا در این پست چند عملیات خم کاری معمولی را که در صنعت استفاده می شود، بررسی کنیم.

عملیات خم کاری با شکل دهی با پرس بریک

فلز ورق یا صفحه را می توان به آسانی با فیکسچر های ساده و استفاده از یک پرس خم کرد. ورق هایی با ۷ متر طول یا درازتر و دیگر قطعات به نسبت باریک، به طور معمول در یک پرس بریک خمکاری می شوند.

خمکاری

در این  عملیات خم کاری ماشین از قالب های دراز در یک پرس مکانیکی و یا هیدرولیکی استفاده می شود.و برای حجم تولیدهای کم  مناسب است. ابزار آلات این فرآیند ساده است و قابل انطباق با اشکال متعدد است؛ به علاوه، این فرآیند را میتوان به آسانی خودکار کرد.

مواد قالب برای پرس بریک ممکن است از چوب سخت ( برای مواد کم استحکام و حجم تولید های کوچک )، تا انواع کاربایدها تغییر کند. برای بیشتر کاربردها، از قالب های چدن خاکستری یا فولاد کربنی استفاده می شود.

عملیات دیگر خمکاری

فلز ورق را میتوان با انواع فرآیندها به شرح زیر عملیات خمکاری کرد؛

خم کاری غلتکی :

در این فرآیند عملیات خمکاری غلتکی با استفاده از یکسری غلتک خمکاری می شوند. با تنظیم فاصله بین سه غلتک، خم های گوناگونی می توان به دست آورد.

خم کاری در یک ماشین چهار کشویی :

خمکاری قطعات به نسبت کوتاه را می توان با  این ماشینها انجام داد. این ماشینها با طرح های گوناگون در دسترسند و برای شکل دهی قطعه به اشکال مورد نظر، حرکات جانبی قالب ها با حرکت عمودی آنها تنظیم و همگام می شود.

عملیات خم کاری فلنج زنی :

عملیات خمکاری فلنج زنی فرآیند خم کاری لبه های  فلزات ورق تا نود درجه است. در فلنج زنی انقباضی فلنج در معرض تنش محیطی قرار می گیرد، که اگر بیش از حد باشد، موجب چروک لبه های فلنج خواهد شد. احتمال چروکیدگی با کاهش شعاع انحنای فلنج، بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *