برقوزنی و انواع برقو

۱۷ آبان , ۱۳۹۹

برقوزنی عملیاتی است که برای ایجاد ۱- دقت بیشتر ابعادی سوراخ موجود، که نمی توان با مته زنی تنها آن را به دست آورد ۲- اصلاح صافی سطح آن ، انجام می گیرد. با انجام سلسله عملیات زیر ، سوراخ های  بسیار دقیق ایجاد می شود :

برای دقت و صافی سطح هر چه بهتر ، می توان سوراخ ها را صیغل کاری یا سنگ زنی داخلی و هونینگ کرد. برقو ابزاری با چند لبه های شیاردار طولی مستقیم یا حلزونی است، که براده بسیار کمی می دارد. برای فلزات نرم، برقوها اغلب حداقل ۰.۲ میلی متر  و برای فلزات سخت تر حدود ۰.۱۳ میلی متر در قطر سوراخ ایجادشده، براده برمی دارند.

برقوزنی

 تلاش برای براده برداری کمتر، می تواند مضر باشد، به خاطر این که برقو ممکن است آسیب ببیند، یا سوراخ ساییده شود. در این صورت، هونینگ بهتر از برقوزنی است. به طور کلی، سرعت برقو باید نصف سرعت مته با همین اندازه و آهنگ پیشروی آن نیز، سه برابر مته باشد.

انواع برقوزنی :

دو نوع برقوی دستی و ماشینی وجود دارد: برقوهای دستی یا راستند یا یک سوم طول انتهایی آنها شیبدار است. انواع برقوهای گوناگون ماشینی هم موجودند که بر قوهای سر نظامی نیز نامیده می شوند، زیرا در یک سر نظام بسته می شوند و با ماشین کار می کنند.

برقو

دو نوع برقوی ماشینی وجود دارد. برقوهای گل سرخی که لبه های برش با حاشیه پهن دارند و بدون پهلوی آزادند، این برقوها براده قابل ملاحظه ای بر می دارند و سوراخی مناسب برای برقوزنی شیاردار، ایجاد می کنند. برقوهای شیار دار لبه ها و پهلوهای آزاد کوچک، با زاویه شیبی حدود °۵ دارند.

 برقوهای پوستهای، که توخالی اند و روی یک میل مرغک سوار می شوند، اغلب برای سوراخ های بزرگتر از ۲۰ میلی متر  به کار می روند. برقوهای انبساطی برقوهایی اند که قابل تنظیم برای تغییرات کوچک در اندازه سوراخ و نیز جبران ساییدگی لبه های برش برقو هستند. برقوهای قابل تنظیم را می توان برای قطرهای مورد نظر تنظیم کرد، بنابراین، همه کاره اند.

جنس برقو و برقوزنی :

برقوها معمولا از جنس فولاهای تندبر (M2 M1 و M7) یا تمام کارباید (۲-C) ساخته می شوند و یا دارای لبه های برش کاربایدی اند. نگهداری و بازسازی صحیح برقو برای دقت و صافی سطح سوراخ بسیار مهم است.

امکان دارد برقوها را با وسایلی مانند سر نظام محکم نگهداشت، یا این که ممکن است به منظور حصول اطمینان از تنظیم در داخل فیکسچر شناور باشند و یا در داخل بوش های راهنما که در بالا و پایین قطعه کار قرار داده می شوند، هدایت شوند.

یک دستاورد جدید در برقوزنی ، مته برقو است، ابزاری که مته کاری و برقوزنی را با هم یکجا انجام می دهد؛ نوک ابزار با مته کاری سوراخ ایجاد می کند و قسمت باقیمانده همین ابزار، عملیات بر قوزنی را انجام می دهد. مشابه این کار، مته کاری و قلاویززنی در یک ضربه و با استفاده از یک ابزار واحد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *