اقتصاد فورجینگ

۱۰ بهمن , ۱۴۰۰

عوامل چندی در هزینه قطعات فورجینگ دخالت دارد. هزینه ابزار و قالب، بسته به پیچیدگی قطعه فورجینگ از متوسط تا بالا تغییر می کند. اما مانند سایر عملیات تولید، این هزینه روی تعداد قطعه فورجینگ که با یک سری قالب معین فورج می شوند، سرشکن می شود. 

بنابراین، اگرچه هزینه مواد اولیه ثابت است، ولی هزینه های راه اندازی و ابزارمندی به ازای هر قطعه، با افزایش تعداد قطعات فورجی کاهش می یابد.

forgging

نسبت هزینه مواد به هزینه کلی فورجینگ قطعه با وزن قطعات فورجی افزایش پیدا می کند: هرچه مواد گرانتر باشد هزینه نسبی مواد در هزینه کلی بیشتر است:

 از آنجا که قالب ها باید ساخته شوند و عملیات فورجینگ باید بدون در نظر گرفتن اندازه قطعه انجام گیرد، بنابراین هزینه قالب ها و عملیات فورجینگ نسبت به هزینه مواد برای قطعات کوچک بالاست و برعکس، هزینه های مواد به نسبت پایین است.

ریخته گری پوسته ای

با افزایش اندازه قطعه، سهم هزینه مواد در هزینه کلی نیز افزایش می یابد ( ولی با آهنگی پایین تر ).

دلیل این امر آن است که
الف) افزایش تدریجی هزینه قالب به نسبت کم است، (ب) ماشین آلات و عملیات مربوطه الزاما بدون در نظر گرفتن اندازه قطعه، تهیه شده و یکسان است و (ج) تعداد کارگران درگیر به ازای یک قطعه چندان بالا نیست.

هزینه کلی یک عملیات فورجینگ از نوع مواد فورجی چندان تأثیری نمی پذیرد.

هزینه کلی یک عملیات فورجینگ از نوع مواد فورجی چندان تأثیری نمی پذیرد.
هزینه های کارگری در فورجینگ اغلب متوسط است و با عملیات خودکار و کنترل کامپیوتری نیز به طور چشم گیری پایین آورده شده اند.

طراحی قالب و تولید، امروزه با فنون طراحی و تولید به کمک کامپیوتر (که موجب صرفه جویی های چشم گیر در زمان و کار می شوند)، انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *