منیزیم و آلیاژ منیزیم

۲۲ مهر , ۱۴۰۲

منیزیم ( MG )  سبکترین فلز مهندسی  موجود است و خاصیت لرزه گیری خوبی دارد. آلیاژ های منیزیم در کاربردهای سازه ای و غیر سازه ای که وزن عامل مهمی است، کاربرد دارد.

کاربرد های منیزیم

این آلیاژ در فلزات گوناگون آهنی به عنوان یک عنصر آلیاژی به کار می رود. کاربرد های نوعی آلیاژ منیزیم در قطعات هواپیما و موشک، تجهیزات جابه جایی مواد، ابزار های برقی دستی ( مانند دریل ها و سنگ ها )، نردبان ها، باربندها، دوچرخه ها، کالاهای ورزشی و به طور کلی قطعات سبک وزن است.

این آلیاژ ها یا به صورت قطعات ریخته گری و یا به صورت محصولات کار شده، مانند میل ها و قطعات اکسترودی، فورجی و صفحه و ورق نوردی موجودند. آلیاژ های منیزیم در ماشین آلات چاپ و بافندگی برای کمتر کردن نیروهای اینرسی در قطعات پر سرعت استفاده می شوند.

از آنجا که منیزیم خالص از استحکام کافی برخوردار نیست، به منظور تامین خواص ویژه مورد نظر، به ویژه نسبت بالای وزن به استحکام، با عناصر مختلف آلیاژ می شود. آلیاژ های مختلف منیزیم قابلیت بالایی برای ریخته گری، شکل دهی و ماشینکاری دارند.

منیزیم

به دلیل آنکه این آلیاژها به سرعت اکسیده می شوند ( یعنی پروفوریک هستند )، خطر آتش سوزی و سوختن آنها وجود دارد و بنابراین هنگام ماشینکاری، سنگ زنی، یا ریخته گری ماسه ای آلیاژ هایی باید پیشگیری های لازم به عمل آید.

با وجود این، محصولاتی که آلیاژ های آن ساخته می شوند در کاربری معمولی خطر آتش سوزی ندارند.

این آلیاژ دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشند. ویژگی نهایی آلیاژ های منیزیم وابسته به نوع فلزی که با این عنصر ترکیب می شود، می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *