سنگ زنی الکتروشیمیایی

۱۲ مهر , ۱۴۰۱

سنگ زنی الکتروشیمیایی ترکیبی از ماشینکاری الکترو شیمیایی با سنگ زنی معمولی است. تجهیزات مورد استفاده در سنگ زنی الکتروشیمیایی، شبیه ماشین سنگ زنی معمولی است.

با این تفاوت که سنباده در این فرآیند یک کاتد گردان با ذرات ساینده است. سنگ سنباده متشکل از ذرات ساینده الماس یا اکسید آلومینیوم است که با چسب فلزی پیوند خورده اند و با سرعت سطحی ۱۲۰۰ میلی ماین تا ۲۰۰۰ میلی ماین می گردد.

ذرات ساینده دو وظیفه دارند: (الف) به عنوان عایق بین قطعه کار عمل می کنند و (ب) محصولات الکترولیزی را به شیوه مکانیکی از سطح کار خارج می کنند.

جریانی از محلول الکترولیت ( معمولا نیترات سدیم ) برای مرحله ماشین کاری الکتروشیمیایی  ( سنگ زنی الکتروشیمیایی ) این عملیات ایجاد می شود.

بیشترین بخش براده برداری در ECG به واسطه عمل الکترولیز انجام می گیرد و اغلب کمتر از ۵ درصد کل براده برداری ، با عمل سنگ سایی انجام خواهد گرفت.

بنابراین، ساییدگی سنگ در سنگ زنی الکتروشیمیایی بسیار اندک است. برش های پایانی با عمل سنگ زنی و فقط به منظور ایجاد سطحی با صافی و دقت ابعادی خوب انجام می گیرد.

فرآیند ECG برای کاربردهای شبیه کاربردهای فرزکاری، سنگ زنی و اره کاری مناسب است. ولی برای عملیات حفره سازی ، مناسب نیست.

این فرآیند برای کار روی کارباید ها و آلیاژهای پر استحکام، با موفقیت انجام می شود. مزیت بسیاری بر سنگ زنی سنتی ( با سنباده الماس هنگام فرآوری مواد بسیار سخت، که در آنها ساییدگی سنگ می تواند زیاد باشد) دارد.

سنگ زنی دقیق الکتروشیمیایی

ترکیبی از عمل ساییدن ظریف سنگ زنی دقیق با سنگ زنی الکتروشیمیایی را یکجا دارد. هر چند تجهیزات این فرآیند هزینه بر است ولی سرعت کار آنها پنج برابر بیشتر از سنگ زنی دقیق و معمولی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *