ریخته گری قالب پوسته ای

۲۱ فروردین , ۱۴۰۰

ریخته گری پوسته ای نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ ابداع شده و به طور چشم گیری رشد کرده است، زیرا با این روش می توان انواع قطعات ریخته گری را با تلرانس های ابعادی بسته و صافی سطح خوب و هزینه کمتر تولید کرد. 

در این فرآیند، الف) یک مدل از جنس فلزی آهنی یا آلومینیوم که روی صفحه ای نصب شده تا دمای ۳۷۰ سانتی گراد می شود.

ریخته گری قالب پوسته ای

ب ) با عامل جداکننده ای مانند سلیکون پوشش داده می شود. ج) به یک جعبه و یا محفظه بسته می شود.

محتویات ریخته گری قالب پوسته ای

جعبه حاوی ماسه دانه ریز است، که با ۴ درصد  چسب رزین ترموست ( مانند فنل – فرم آلدیید) که ذرات ماسه را پوشش می دهد، مخلوط شده؛ برای پوشش مدل جعبه سمت بالا چرخانده شده ، یا اینکه ماسه روی مدل پاشیده می شود.

ریخته گری پوسته ای

این مجموعه سپس برای مدت زمان کوتاهی در یک کوره قرار داده می شود، تا رزین به طور کامل عمل بیاید. کوره ای که در بیشتر ماشین های قالبگیری پوسته ای برای عمل آوردن زرین به کار می رود، جعبه فلزیست.

که با مشعل های گاز سوز که دور پوسته ساخته شده برای سوخت ریزی به هم جفت و یا بسته می شوند. ضخامت این پوسته را می توان با کنترل زمان مدل با قالب، به دقت پیدا کرد. به این طریق می توتن پوسته را با استحکام و صلابت مورد نیاز ( برای تحمل وزن مایع مذاب ) شکل داد.

ریخته گری پوسته ای

نفوذپذیری ماسه پوسته :

نفوذ پذیری ماسه پوسته، از ماسه ای که برای قالبگیری ماسه مرطوب به کار می رود، بسیار کمتر است،ف زیرا برای قالبگیری پوسته ای از ماسه ای با دانه های بسیار ریز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *