فلزات قیمتی

۲۳ خرداد , ۱۴۰۱

طلا، نقره و پلاتین مهمترین فلزات قیمتی و با ارزشند؛ این فلزات، فلزات نجیب نیز نامیده می شوند.

فلزات قیمتی ( طلا )

طلا نرم و انعطاف پذیر است و در هر دمایی مقاومت به خوردگی خوب دارد.  همانطور که می دانید کاربردهای آن شامل جواهرات، سکه، منعکس کننده ها (رفلکتورها)، زرورق برای منظور های تزیینی، دندانسازی، ابکاری و اتصالات و ترمینال های الکتریکی است.

x

فلزات قیمتی ( نقره )

نقره فلزی انعطاف پذیر است و بالاترین ضریب هدایت الکتریکی و حرارتی را در بین تمام فلزات دارد. اما این فلز با اکسیژن ترکیب می شود و لایه ای از اکسید نقره در سطح قطعه نقره ای تشکیل داده و در خواص و نمای ظاهری آن اثر می گذارد.

بعضی کاربردهای نقره عبارتند از : ظروف میز غذا خوری، جواهرات، سکه، آبکاری، اتصالات الکتریکی، لحیم ها، پوسته یاتاقان ها و تجهیزات مواد شیمیایی و غذایی.

فلزات قیمتی ( پلاتین )

پلاتین فلزی نرم انعطاف پذیر و به رنگ سفید خاکستری استکه مقاومت به خوردگی خوبی حتی در دماهای بالا دارد .

آلیاژ های پلاتین در اتصالات الکتریکی، الکترود های پلاتین اتومبیل، کاتالیزور برای لوازم کنترل  آلودگی اتومبیل، فیلیمان ها، نازل ها، قالب های اکسترود الیاف شیشه، ترموکوپل ها و صنایع الکتروشیمیایی، به عنوان جواهر و همچنین در دندانسازی مورد استفاده قرار می گیرند.

فلزات قیمتی ( مس )

از فلز مس علاوه‌ بر اینکه برای تغییر رنگ طلا استفاده می‌شود، برای پایین آوردن عیار طلا هم نیز کمک می‌گیرند؛ یعنی وقتی می‌خواهند طلاهایی با عیار بالا را به طلاهایی با عیار پایین تبدیل کنند طلا را با مقادیر معینی از فلز مس ترکیب می‌کنند.

البته باید این را هم بدانیم که عیب فلز مس در ساخت زیورآلات این است که ممکن است روی پوست بعضی از افراد ردی سیاه به جا بگذارد.

از کاربرد مس می‌توان به لوازم معماری و سیم برق‌ها و سکه‌های قدیمی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *