ساخت قطعات پلاستیکی

۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۹

ساخت قطعات پلاستیکی (ساخت قطعه پلاستیکی) شامل عملیاتی شبیه عملیات شکل دهی و شکل دادن فلزات است. پلاستیک ها را می توان قالب گیری، ریخته گری، شکل دهی و ماشینکاری و متصل کرد. آن ها را می توان با سهولت نسبی و با عملیات اندکی به بسیاری از اشکال فراوری کرد. پلاستیک ها در دماهای به نسبت پایین ذوب می شوند، در نتیجه بر خلاف فلزات کار با آن ها ساده است و انرژی کمتری جهت ساخت قطعات پلاستیکی نیاز می باشد.

عوامل تاثیر گذار بر کیفیت قطعه :

در ساخت قطعه پلاستیکی خواص اجزا و قطعات به شدت از روش تولید و شاخص های فراوری تاثیر می پذیرند، پس کنترل دقیق این شرایط برای کیفیت قطعه مهم است. پلاستیک ها معمولا به صورت پودر یا حبه جهت ساخت قطعات پلاستیکی به کارگاه های تولیدی حمل می شوند و درست قبل از فرایند شکل دادن (در مورد ترموپلاستیک ها) ذوب می شوند

پلاستیک ها به صورت ورق، صفحه، مفتول و مقاطع لوله ای نیز موجودند که می توان آن ها را به صورت انواعی از محصولات شکل دهی کرد. پلاستیک های مایع به ویژه در ساخت قطعه پلاستیکی مسلح استفاده می شوند.

یکی از این روش های ساخت اکستروژن می باشد.

ساخت قطعه پلاستیکی

اکستروژن:

در اکستروژن، مواد خام به صورت حبه، گرانول یا پودر به داخل یک قیف ریخته می شود و از آن جا به داخل بشکه اکسترودر تغذیه می شود. این بشکه مجهز به یک مارپیچ است که ساچمه ها را در هم کرده و به روی بشکه منتقل می کند. اصطکاک داخلی ناشی از کار مکانیکی مارپیچ، همراه گرم کننده های اطراف بشکه، ساچمه ها را گرم کرده و ذوب می نماید. عمل مارپیچ، فشار در بشکه را نیز افزایش می دهد.

مارپیچ ها سه بخش مجزا دارند:

در ساخت قطعات پلاستیکی طول این سه بخش را متناسب با خواص ذوب پلاستیک های مختلف می توان تغییر داد. پلاستیک یا الاستومر مذاب در فرایندی شبیه اکستروژن فلزات به داخل یک قالب فشرده می شود. محصول اکسترودی سپس یا با قرار دادن در معرض هوا و یا گذراندن آن از یک کانال پر از آب، خنک کاری می شود.

ساخت قطعه پلاستیکی پیچیده با مقاطع ثابت :

در ساخت قطعه پلاستیکی پیچیده با مقاطع ثابت، می توان با ابزارآلات به نسبت ارزان آن را اکسترود کرد. محصول اکسترودی را پس از آن که سرد شد می توان با یک کشنده، کشید(اندازه کرد)؛ محصول اکسترودی سپس کلاف پیچی و یا به طول های مورد نظر بریده می شود. به این دلیل که تامین پیوسته ای از مواد اولیه روی قیف وجود دارد، بنابراین می توان محصولات دراز نظیر مفتول تو پر، ناودانی، لوله، کلاف پنجره و قطعات زینتی و ورق اکسترود کرد.

پیشرفت های جدید در ساخت قطعه پلاستیکی :

ساخت قطعات پلاستیکی

از پیشرفت های جدید در ساخت قطعات پلاستیکی ، اکستروژن لوله پلاستیکی صلب است با فرایندی که در آن قالب می چرخد، در نتیجه پلیمر برش می خورد و حین اکستروژن به طور دو محوری جهت گیری می کند. این لوله استحکام به خرد شدن بالا و نسبت استحکام به وزنی بیشتر از لوله های اکسترودی سنتی دارد.

سیم ها، کابل ها و تسمه های روکش شده  با پلاستیک برای  استفاده های الکتریکی نیز، با این فرآیند اکسترود و روکش دار می شوند .سیم با آهنگ کنترل شده ای همراه با پلاستیک اکسترود به منظور ایجاد روکشی یکنواخت به دهانه قالب تغذیه می شوند.

به منظور اکسترود کردن محصولاتی دارای دقت ابعاد یکنواخت، شاخص های فرآیندی، نظیر سرعت مارپیچ اکسترودر ، دماهای دیواره ء بشکه ، طرح قالب و سرعتهای خنک کاری و کشش باید کنترل شوند. برای جداکردن زرین ذوب نشده یا دلمه شده ، یک سافی  فلزی درست قبل از قالب قرار داده می شود و هر چند وقت یک بار تعویض شود.

اکستروژن ورق و فیلم :

ورق و فیلم پلیمری را می توان با استفاده از یک قالب اکستروژن تخت اکسترود کرد. پلیمر با فشردن آن به داخل یک قالب دارای طراحی خاص اکسترود می شود. بعد ازآن ورق اکسترود شده، پس از خروج از قالب ، ابتدا با غلتک هایی که با آب خنک می شوند و سپس با یک جفت غلتک کشنده با پوشش لاستیک کشیده می شود.

فیلم های نازک پلیمری و کیسه های پلاستیکی  ساخت قطعات پلاستیکی معمولی از تیوپ اکسترود شده تولید می شوند. در این فرآیند یک لوله جدار نازک به طور قائم رو به بالا اکسترود می شود. و سپس با دمیدن هوا به بخش مرکزی قالب اکستروژن به شکل یک بالن  منبسط می شود، تا ضخامت فیلم مورد نظر به دست آید. بالن به طور معمول با هوایی که  از طریق حلقه خنک کننده اطراف آن می رسد خنک می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *