شمش ریزی (ریخته گری شمش)

۳ تیر , ۱۳۹۹

قالب های شمش ریزی (ریخته گری شمش ) معمولا از آهن کربن یا از آهن کوره بلند، ساخته شده و برای تسهیل بیرون آوردن فلز منجمد ، شیبدار می شوند. ته قالب ها ممکن است باز یا بسته باشد ، اگر باز باشد ، قالب ها روی یک سطح صاف گذاشته خواهند شد.

ریخته گری شمش

در ریخته گری شمش ، شمش های خنک شده از قالب ها درآورده (بیرون کشیده) می شوند و در کوره های همدما سازی قرار می گیرند و تا دمای  یک نواخت حدود  ۱۲۰۰ سانتی گراد برای نورد کاری، دوباره گرم می شنود.در شمش ریزی شمش ها ممکن است با مقطع مربعی ، مستطیلی  یا گرد باشند. و وزن آنها از چند صد پوند تا ۴۰ تن تغییر کند.

ریخته گری شمش

 واکنش های خاصی حین انجماد یک شمش صورت می گیرد ، این واکنش ها اثری مهم بر کیفیت فولاد تولید شده دارند.

برای مثال مقادیر چشمگیری اکسیژن و سایر گازها می توانند در خلال فولاد سازی ، در فلز مذاب حل شوند. بیشتر این گازها هنگام انجماد  فلز دفع می شوند، زیرا حد انحلال پذیری گازها در فلز با کاهش دمای آن به شدت پایین می آید ، اکسیژن دفع شده با کربن ترکیب می شود و منوکسید کربن تشکیل می دهد. تخلخل در شمش منجمد شده خواهد شد.

بسته به مقدار گازی که هنگام انجماد متصاعد می شود، سه نوع شمش فولاد میتواند تولید شود: آرام ، نیمه آرام و لبه دار.

۱- فولاد آرام :

شمش ریزی

فولاد آرام فولادی کاملا اکسیژن زدایی شده است. یعنی، اکسیژن آن کاملا بیرون آورده می شود و بنابراین تخلخل ندارد.

در فرآیند اکسیژن زدایی ، اکسیژن محلول فلز مذاب با عناصری مانند آلومینیم ، سیلیکون ، منگنز و وانادیم که به مذاب افزوده می شوند . ترکیب می شوند.

۲- فولاد نیمه آرام :

فولاد نیمه آرام فولادی است که بخشی از اکسیژن آن گرفته شده است، اغلب تخلخل هایی در بخش مرکزی فوفانی شمش دارد حفره انقباض کوچکی دارد یا اصلا ندارد . در نتیجه ضایعات آن کم است.

 

۳- فولاد های لبه دار :

در یک فولاد لبه دار ، که اغلب درصد کربن کمی دارند تنهخا بخشی از گازهای متصاعد شده ، با افزودن عناصری مانند آلومینیم کشته می شوند (یا کنترل می شوند). گازها در امتداد لبه بیرونی شمش مک هایی را تشکیل می دهند . حفره های گازی اغلب مشکل افرین نیستند، مگر اینکه در پوسته بیرونی شمش نفوذ کنند.

شمش ریزی

روش سنتی شمش ریزی فرآیندی تک بار است، یعنی هر شمش باید بعد از انجماد از قالب خود بیرون آورده شود و به طور تک تک فرآوری شود.   در شمش ریزی به علاوه امکان به وجود آمدن حفره انقباضی و تغییرات ریزساختاری و شیمیایی در طول شمش وجود دارد. این مسایل با فرایندهای ریخته گری پیوسته، که فولادهایی با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر تولید می کنند کمتر می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *