مایعات سنگ زنی

۲۸ آذر , ۱۴۰۰

وظایف مایعات سنگ زنی شبیه مایعات برشکاری است. گرچه سنگ زنی و سایر فرآیند های براده برداری سایشی را می توان خشک انجام داد ولی به کار گیری یک مایع اهمیت دارد.

این مایع از بالا رفتن دما در قطعه کار جلوگیری کرده و صافی سطح و دقت ابعادی قطعه را بهتر می کند. به همین ترتیب مایعات با کاستن از ساییدگی و بار سنباده و پایین آوردن مصرف توان، بازده عملیات را بهبود می بخشند.

عملیات پرداخت کاری

مایعات سنگ زنی اغلب امولسیون های پایه آبی اند که برای سنگ زنی های عمومی به کار می روند و روغن ها که برای ایجاد دندانه پیچ با سنگ زنی استفاده می شوند.

این مایعات ممکن است به صورت جریان سیل آسیا و یا ایجاد دندانه پیچی استفاده می شود. به شکل مه باشند که مخلوطی از مایع و هوا است.

از آنجا که در این فرایندها سرعت های سطحی زیادی وجود دارد، ایجا در جریانی از هوا (پتوی هوا) اطراف سنگ سنباده معمولا مانع از رسیدن مایع به فصل مشترک سنگ – قطعه کار می شود.

نازل های مخصوصی که دور تا دور سطح برشکاری سنگ سنباده قرار می گیرند، طراحی شده اند که از طریق آنها مایع به طور موثر و با فشار زیاد پخش می شود.

دمای مایعات سنگ زنی پایه آبی در خلال استفاده (به دلیل این که گرما را از ناحیه سنگ زنی بر طرف می کنند) ممکن است به طور چشم گیری بالا برود، در نتیجه، قطعه کار ممکن است منبسط شده و کنترل تلرانس های ابعادی را دشوار سازد.

روش های حفظ دما

روش معمول برای حفظ دمای یکنواخت قطعه کار، استفاده از سیستم های یخچالی (چیلرها) است، که مانع از آنها عبور می کند و پس از خنک شدن به ناحیه برشکاری می رسد.

جنبه های بیولوژیکی و اکولوژیکی، دفع زباله، عملیات و بازیافت مایعات سنگ زنی

جنبه های بیولوژیکی و اکولوژیکی، دفع زباله، عملیات و بازیافت مایعات سنگ زنی از مهمترین ملاحظات انتخاب و به کارگیری آنهاست. کار با این مایعات باید مطابق قوانین و مقررات ملی، استانی و محلی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *