سنگ زنی استوانه ای

۱۰ دی , ۱۴۰۱

در سنگ زنی استوانه ای با محور که سنگ زنی نوع مرغکی نیز نامیده می شود، سطح استوانه ای خارجی و شانه های قطعه کار سنگ زنی می شود. بعضی کاربردهای آن عبارتند از : یاتاقان های میل لنگ، محور دوران ها، پین ها، رینگ بلبرینگ ها و غلتک دستگاه های نورد.

قطعه استوانه ای در حال دوران در امتداد محور خود حرکت رفت و برگشتی دارد. برعکس، در دستگاه های سنگ زنی قطعه کارهای بزرگ و دراز، سنگ سنباده رفت و برگشت می کند.

این نوع دستگاه سنگ زنی که دستگاه سنگ زنی غلتکی نامیده می شود قادر به سنگ زنی غلتک می باشد.

قطعه کار در سنگ زنی استوانه ای  بین دو مرغک قرار می گیرد. یا توسط یک نظام گرفته شده و یا این که در کله گی ماشین به یک صفحه نظام بسته می شود.  برای سطوح استوانه ای راست، محور دوران های سنگ و قطعه کار موازی هم اند.

پولک زنی فتوشیمیایی، که حکاکی نوری نیز نامیده می شود، صورت کامل شده ای از فرزکاری شیمیایی است. در این فرآیند، براده برداری از ورق نازک مسطح، معمولا با فنون عکاسی انجام می شود.

موتور های جداگانه ای محور دوران های سنگ قطعه را با سرعت های مختلف حرکت می دهند.

قطعه کارهای دراز با دو یا چند قطر مختلف نیز با دستگاه سنگ محور سنگ زنی می شوند. سنگ زنی استوانه ای اسکال مورد نظر را با سنگ های فورم که در آنها سنگ به شکل قطعه تیز می شود، می توان سنگ زنی فوم کرد.

جوشکاری پرتو لیزری

سنگ های محور مانند ماشین های تراش با حداکثر قطر و طول قطعه کاری که می توانند سنگ زنی کنند، شناخته می شوند. در دستگاه های سنگ یونیور سال، هم محور قطعه کار و هم محور سنباده هر دو حول یک صفحه افقی می توانند حرکت کنند و بگردند.

به این ترتیب می توان سطوح مخروطی و اشکال دیگر را سنگ زنی کرد. این ماشین ها به کنترل های کامپیوتری ( که نیروی کارگر کم کرده و قطعاتی دقیق و تکراری تولید می کنند) مجهزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *