متالوژی پودری

۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۱

 متالورژی پودر دانش شناخت و بکارگیری فناوری های تولید و شکل دهی پودرها است و جذابیت آن از قابلیتش برای تبدیل مستقیم پودر به قطعه نهایی ناشی می شود، اما بهترین تعریف برای متالورژی پودر شاید در مقایسه آن با «فرایند ریخته گری» حاصل گردد.

ریخته گری در متالوژی پودر

در ریخته گری، فلز یا آلیاژ ذوب و سپس در قالب ریخته می شود. محصول ریخته گری می تواند بصورت یک قطعه با شکل معین و یا یک شمش باشد که با نوردکردن، آهنگری، کشش، تراشکاری و سایر عملیات می توان چنین شمشی را به قطعات کارشده تبدیل کرد.

متالوژی پودری

 این در حالی است که ماده اولیه در متالورژی پودری بجای مذاب فلز، ذرات ریز فلزی است. بنابراین مراحل اصل روش متالورژی پودر مشتمل بر تولید پودر و منسجم سازی پودر خواهد بود.

 مراحل رایج برای تولید قطعات از پودر شامل مخلوط کردن پودر با مواد افزودنی و پرس کردن آن در قالب محکم جهت تولید قطعه فشردهشده و سپس تف جوش نمودن آن است.

 در هنگام تف جوشی قطعه تا دمایی کمتر از نقطه ذوب فلز یا آلیاژ گرم می شود تا خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی مطلوب بدست آید.

متالوژی پودری

 طی فرایند منسجم سازی (فشرده سازی) مثل متالورژی ذوب می توان قطعه ای بشکل نهایی تولید کرد که معادل همان قطعه ریختگی و یا شمش ریختگی می باشد که این شمش را نیز می توان طی عملیات شکل دادن به قطعه نهایی تبدیل نمود .

 

فلزاتی که برای تولیدشان از روش متالوژی استفاده می شود:

 از دیگر فلزاتی که به علت دیگرگدازی برای تولیدشان از روش متالورژی پودر استفاده می شد می توان مولیبدن، تانتالیم، نایوبیم و فلزات فعالی چون تیتانیم و زیرکونیم را نام برد.

هم اکنون نیز کلیه محصولات تنگستنی و بسیاری از قطعات مولیبدنی از طریق متالورژی پودر تولید می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *