جوشکاری سرد

۲۲ شهریور , ۱۴۰۱

در جوشکاری سرد (CW) فشار یا از طریق قالب و یا به وسیله غلتک به قطعه کار وارد می شود.

به دلیل وجود تغییر شکل پلاستیک، ضروری است حداقل یکی از قطعات مورد اتصال ( ترجیحا هر دو ) انعطاف پذیر باشند. پیش از جوشکاری سطوح تماس دو قطعه، چربی زدایی، بورس کاری و تمیز کاری می شود تا لکه اکسیدی آن برطرف شود.

از جوشکاری سرد می توان برای اتصال قطعات کوچک فلزات نرم و انعطاف پذیر استفاده کرد. هنگام اتصال، دو فلز نا هم جنس که در هم انحلال پذیرند، ممکن است ترکیبات بین فلزی ترد تشکیل دهند.

این ترکیبات اتصالی ضعیف و ترد نمونه ای از آن را در اتصال آلومینیوم و فولاد می توان دید، که در آن یک ترکیب بین فلزی ترد در محل تماس تشکیل خواهد شد.

بهترین استحکام و انعطاف پذیری پیوند با اتصال فلزات هم جنس حاصل می شود.

اتصال غلتکی در جوشکاری سرد :

اتصال غلتکی در جوشکاری سرد : فشار لازم برای جوشکاری سرد را می توان از طریق یک جفت غلتک وارد کردو به همین مناسبت این نوع جوشکاری به اتصال غلتکی موسوم است.

اتصال غلتکی که در سال های دهه ۱۹۶۰ ابداع شده، برای تولید بعضی از سکه های ایالات متحده آمریکا استفاده می شود به مثال زیر توجه کنید:

این فرآیند را میتوان در دماهای بالا انجام داد ( اتصال غلتکی داغ). مثال های نوعی آن عبارتند از : روکش کاری ورق آلومینیوم خالص روی ورق آلیاژ آلومینیوم ( آلکلد ) و روکش کاری فولاد زنگ نزن روی فولاد نرم برای مقاومت نسبت به خوردگی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *