ماشین های فرزکاری

۳ اردیبهشت , ۱۳۹۹

ماشین های فرزکار :

ماشین های فرزکاری به دلیل قابلیت آن ها برای انجام انواعی از عملیات برشکاری، از جمله متداول ترین ماشین های ابزارند. قدیمی ترین ماشین ها در سال ۱۸۲۰ ساخته شد. امروزه گزینه های گسترده ای از ماشین ها با طرح های مختلف وجود دارد.

۱-ماشین های نوع ستونی و زانویی

ماشین های فرزکاری نوع ستونی و زانویی

ماشین های نوع ستونی و زانویی که برای عملیات فرزکاری عمومی به کار کمی روند، متداول ترین ماشین های می باشند. محور دوران این ماشین ها که تیغه فرز به آن سوار می شود ممکن است افقی باشد برای فرزکاری با تیغه فرز غلتکی یا قائم باشد برای عملیات فرزکاری با تیغه فرز پیشانی، انگشتی، داخل تراشی و مته زنی.

۲-ماشین های نوع بستری

ماشین های فرزکاری نوع بستری

در ماشین های نوع بستری، میزکار مستقیم روی بدنه سوار می شود و فقط می تواندحرکت طولی داشته باشد. این ماشین ها به چندکارگی ماشین های دیگر نیستند، ولی صلابت زیادی دارند و برای تولید انبوه مناسبند. محور دوران این ماشین ها ممکن است افقی یا عمودی و ماشین های از نوع دو محوری یا سه محوری باشند. یعنی برای ماشینکاری همزمان دو یا سه سطح قطعه کار به ترتیب دو یا سه محور داشته باشند.

۳-انواع دیگر ماشین ها

ماشین های فرزکاری ایسامکو

چندین نوع دیگر از ماشین ها وجود دارد. ماشین های فرز دروازه ای که شبیه ماشین های فرز نوع بستری اند، برای فرزکاری به چندین کلگی و ابزار مجهزند. این ماشین ها برای قطعه کارهای سنگین استفاده می شوند و بسیار کارامدتر از صفحه تراش های دروازه ای در کاربردهای مشابه هستند. ماشین های فرز با میزگردان، شبیه ماشین های فرز عمودیند و به یک یا چند کلگی برای عملیات فرزکاری پیشانی مجهزند.

اجزای مختلف ماشین های فرزکار به سرعت با ماشین های کنترل عددی کامپیوتری(CNC) جایگزین می شوند.

این ماشین ابزار ها همه کاره اند و قابلیت فرزکاری، مته زنی، داخل تراشی و قلاویززنی را با دقت قابل تکرار دارند. ماشین های فرز فورم ماشین های جدیدند که پنج محور دوران دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *