ماشینکاری فرا دقیق

۲۷ تیر , ۱۴۰۲

 ماشینکاری فرا دقیق : تقاضاها برای تولید قطعات دقیق برای کاربردهای کامپیوتری، الکترونیکی، انرژی هسته ای و دفاعی که از سال های دهه ۱۹۹۰ آغاز شده، رو به افزایش است.

نمونه هایی از آنها عبارتند از : آینه های نوری، دیسک های ( درام های کامپیوتر و استوانه های ماشین های فتوکپی )، صافی سطح مورد نیاز آن ها در حد ده ها نانومتر می باشد.

پلیسه

از آنجا که ابزار برش برای کاربردهای ماشینکاری فرادقیق تقریبا منحصر به یک الماس تک بلور است، به همین دلیل این فرایندها تراشکاری الماسی نیز نامیده می شوند.

ابزار الماسی لبه برش پرداختکاری شده ای با شعاع به کوچکی چند نانومتر دارد. ساییدگی این الماس می تواند مسئله ای مهم باشد و از پیشرفت های اخیر، تراشکاری الماسی سرمازا است، که در آن سیستم ابزار با نیتروژن مایع سرد می شود.

مواد قطعه کار برای ماشینکاری فرادقیق، تا امروزه عبارتند از:

آلیاژهای مس، آلیاژهای آلومینیم، نقره، طلا، نیکل آبکاری، مواد مادون قرمز و پلاستیک ها (اکریلیک ها).  عمق برش در حد نانومتر است.

ماشینکاری فرا دقیق

در این محدوده، مواد سخت و ترد براده های پیوسته تولید می کنند. ( فرایند به برشکاری رژیم انعطاف پذیر موسوم است، برش های عمیق تر، براده های ناپیوسته تولید می کنند.

ماشین ابزارهای مورد استفاده برای این کاربردها، با دقت و صلابت بالای ماشین، محور دوران و لوازم کارگیر طراحی و آماده ساخت می شوند.

ماشین های فرادقیق، که قطعات آنها از مواد سازه ای با ضریب انبساط حرارتی پایین و پایداری ابعادی خوب ساخته می شوند، در محیطی عاری از غبار ( یعنی اتاق پاک )، که در آنجا دما در محدوده کسری از یک درجه سانتیگراد کنترل می شود، قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *