ماشینکاری با جت (واتر جت و جت ساینده) به چه صورت است ؟

۳۰ شهریور , ۱۳۹۹

ماشینکاری با جت آب ( واترجت )

ماشینکاری با جت : هنگامی که دست مان را در برابر جتى از آب یا هوا می گیریم، نیروی متمرکز قابل ملاحظه ای را روی آن احساس می کنیم. این نیرو از تغییر مقدار حرکت جریان آب ناشی می شود و این در واقع اصلی است که کار توربین های آبی یا گازی بر آن استوار است.

در ماشینکاری با جت آب (WJM)، که ماشین کاری هیدرودینامیک نیز نامیده می شود از این نیرو برای عملیات برشکاری و پلیسه گیری استفاده می شود جت آب مانند یک اره عمل می کند و با ایجاد شیار باریکی در ماده، آن را می برد.

ماشینکاری با جت

 یک ماشین برش با جت آب می توان انواع مواد را، از قبیل پلاستیک، پارچه، لاستیک، محصولات چوبی، کاغذ، چرم، مواد عایق کاری، آجر و مواد کامپوزیتی با این روش برید. بسته به جنس مواد می توان ضخامت های تا ۲۵ میلی متر و بیشتر را نیز به این وسیله برید. پوشش های وینیلی و فوم داشبورد اتومبیل به وسیله دستگاه ماشین کاری با جت آب چند محوره هدایت روباتیک برشکاری می شود.

از آنجا که این عملیات در مقایسه با سایر فرآیند های برشکاری عملیاتی کارآمد و تمیز است ، در نتیجه در صنعت غذاسازی برای بریدن و لایه لایه کردن محصولات غذایی نیز استفاده می شود.

مزیت های ماشینکاری با جت آب (واترجت) :

ماشین کاری با جت آب ساینده

در ماشینکاری با جت آب ساینده، ( AW . JM ) جت آب حاوی ذرات ساینده (مانند سیلیکون کارباید با اکسید آلومیت است، که آهنگ براده برداری، ماشین کاری با جت آب را افزایش می دهد. با این روش مواد فلزی، غیر فلزی و مواد کامپوزیتی پیشرفته دارای ضخامت های گوناگون را می توان در یک یا چند لایه برید.

ماشینکاری با جت

این فرآیند به خصوص برای بریدن مواد حساس به گرما ( که با فرآیند های دیگر که به دلیل تولید گرما نمیتوان آنها را برید) مناسب است . حداقل اندازه سوراخی که تا امروز از این روش با موفقیت ایجاد شده حدود ۳ میلی متر بوده و حداکثر عمق سوراخ حدود ۲۵ میلی متر است.

با ماشین های چند محوره و کنترل رباتیک، می توان قطعات پیچیده سه بعدی را به ابعاد دقیق ماشینکاری کرد. در سیستم های مدرن AWJM  مقدار بهینه ساینده ها در جریان جت به طور اتوماتیک کنترل می شود. عمر نازل با ساختن نازل ها از عقیق ، یاقوت و مواد کامپوزیتی پایه کار با یدی بهبود یافته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *