داخل تراشی (بورینگ) و ماشین های داخل تراشی ( بورینگ)

۲۲ تیر , ۱۳۹۹

داخل تراشی، به شیوه ای که در یک ماشین تراش انجام می گیرد، فرایندی است که اشکال دایره ای داخلی را در قطعه کارهای توخالی یا در سوراخی که با مته کاری یا فرایندی دیگر ایجاد شده، به وجود می آورد. داخل تراشی با ابزارهای برشکاری، که شبیه ابزارهای تراشکاری است، انجام می گیرد. اما، از آنجا که میله داخل تراش باید تا انتهای طول سوراخ برسد، انحراف از خط مستقیم ابزار و در نتیجه، حفظ دقت ابعادی قطعه کار می تواند مسئله مهمی باشد.

میله داخل تراش :

میله ی داخل تراش باید به حد کافی صلابت داشته باشد، یعنی از ماده ای با ضریب الاستیسیته بالا، نظیر تنگستن کارباید ساخته شود، تا انحراف از خط مستقیم آن را به حداقل برساند و از لرزش و لق زدن آن جلوگیری کند.

هر چند عملیات داخل تراشی روی قطعه کارهای به نسبت کوچک را می توان با ماشین تراش انجام داد ولی برای قطعه کارهای بزرگ از ماشین فرزهای بورینگ استفاده می شود. این ماشین ها یا قائم اند، یا افقی و قادر به انجام عملیاتی نظیر روتراشی، پیشانی تراشی، شیارزنی و پخ زنی اند. یک ماشین بورینگ قائم شبیه یک ماشین تراش است ولی محور دوران قطعه کار در آن قائم است.

ابزار برش میله داخل تراش :

داخل تراشی (بورینگ)

ابزار برش،معمولا تک – لبه از فولاد تندبر ۲ – M و ۳-M و کارباید ۷-C و ۸ روی ابزار گیر، که قادر به حرکت عمودی (برای داخل تراشی و روتراشی) و حرکت شعاعی (برای پیشانی تراشی) است، نصب و توسط ریل عرضی هدایت می شود. ابزارگیر را می توان چرخاند تا بتوان سطوح مخروطی (یخی) در قطعه کار ایجاد کرد.

ماشین های بورینگ افقی :

در ماشین های بورینگ افقی :قطعه کار روی میزی که می تواند در دو راستای محوری و شعاعی، به طور افقی حرکت کند، بسته می شود. ابزار برش روی محور دورانی که در کله گی ماشین دوران می کند (و قادر است هم حرکت قائم و هم افقی داشته باشد) بسته می شود. مته، برقو، قلاویز و تیغچه فرز را نیز می توان روی این محور دوران ماشین های بورینگ در انواع طرح ها وجود دارند.

ماشین های  جیگ بر ماشین های داخل تراش قائم با یاتاقان های بسیار دقیقند. هر چند این ماشین ها در آن گوناگون وجود دارند و در کارگاه های ابزار برای ساختن جیگ ها و فیکسچرها استفاده می شوند، لیکن امروزه با ماشین های کنترل عددی همه کاره جایگزین شده اند.

ملاحظات طراحی برای داخل تراشی :

دستورالعمل های لازم برای عملیات داخل تراشی کارامد و اقتصادی مشابه عملیات تراشکاری است. افزون بر آنها، عوامل زیر نیز در این فرایند باید مدنظر قرار گیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *