دای کستینگ

۲۲ خرداد , ۱۴۰۰

فرآیند دای کستینگ، که در سال دهه ۱۹۰۰ ابداع شد، نمونه کاملی از ریخته گری دائم است. در این فرآیند، فلز مذاب با فشاری حدود ۷۰۰ MPA به داخل حفره قالب فشرده می شود.

بعضی قطعاتی که با دای کستینگ تولید می شوند عبارت اند از: کاربوراتورها، موتورها، قطعات ماشین های اداری، قطعات لوازم کار، ابزار های دستی و اسباب بازی ها.

دای کستینگ

وزن اکثر قطعات ریختگی این فرآیند کمتر از ۹۰ گرم تا ۲۵ کیلو گرم تغییر می کند. دونوع ماشین اساسی دای کستینگ وجود دارد: ماشین دای کستینگ محفظه گرم و ماشین دای کستینگ محفظه سرد.

فرآیند محفظه گرم

فرآیند محفظه گرم با استفاده از یک پیستون انجام می شود، که حجم معینی از فلز مذاب را در خود جای داد و از طریق یک شتر گلو و نازل به داخل به داخل حفره قالب می راند.

دای کستینگ

فلز آن قدر تحت فشار نگه داشته می شود تا در قالب منجمد شود. به منظور اصلاح قالب و کمک به خنک شدن سریع فلز ( در نتیجه کاهش زمان چرخه کاری)، قالب ها معمولا با جریان آب یا روغن، از طریق مجاری گوناگون بدنه قالب خنک کاری می شوند.

زمان های چرخه در این فر آیند معمولا تا ۳۰۰- ۲۰۰ ضربه ( یک تزریغ ) در ساعت برای فلز روی است. البته قطعات بسیار کوچک نظیر دندانه های زیپ را می توان با ۱۸۰۰۰ ضربه در ساعت ریخته گری کرد. آلیاژ های با نقطه ذوب پایین مانند روی، منیزیم، قلع و سرب معمولا با استفاده از این فرآیند ریخته گری می شوند.

فرآیند محفظه سرد

در فرآیند محفظه سرد، فلز مذاب به داخل سیلندر تزریق (محفظه ضرب) ریخته می شود. محفظه ضربه، گرم نمیشود. این ماشین ها ممکن است افقی یا عمودی باشند، که در حالت اخیر محفظه تزریق عمودی است و ماشین شبیه یک پرس عمودی عمل می کند.

آلیاژ های آلومینیوم با نقطعه ذوب بالا، منیزیم و مس معمولا با استفاده از این روش ریخته گری می شوند، البته سایر فلزات ( نظیر فلزات آهنی ) را نیز به همین روش می توان ریخته گری کرد. دمای فلز مذاب در حدود ۶۰۰ سانتی گراد است  و برای آلیاژ های پایه مس و پایه آهن به طور قابل ملاحضه ای افزایش می یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *