کاربردهای پلاستیک های مسلح

۱۹ خرداد , ۱۴۰۰

نخستین بار پلاستیک های مسلح (در سال ۱۹۰۷) برای یک مخزن مقاوم به اسید به کار گرفته شد، که از یک رزین فنلی با الیاف آزبست ساخته شده بود. فرمیکا که برای درپوش این مخازن به کار می رود، در سال های ۱۹۲۰ تولید شد.

اپوکسی نخستین پلاستیک مسلح :

اپوکسی ها نخستین بار به عنوان یک ماده زمینه در سالهای ۱۹۳۰ به کار رفتند. قایق هایی که از فایبر گلاس ساخته می شدند و پلاستیک های مسلحی که برای هواپیما، لوازم برقی و کالاهای ورزشی مورد استفاده قرار گرفتند،

 در سال های دهه ۱۹۶۰ به صحنه آمدند و پیشرفت های عمده در زمینه کامپوزیت ها در سال های ۱۹۷۰ آغاز شد و این مواد هم اکنون کامپوزیت های پیشرفته نامیده می شوند.

پلاستیک مسلح

پلاستیک های هیبرید

امروز پلاستیک های هیبرید مسلح به الیاف کربن یا الیاف شیشه (برای کاربردهای دما بالا) با استفاده مستمر تا حدود ۳۰۰°C تولید می شوند.

پلاستیک مسلح

پلاستیک های مسلح در قطعات هواپیماهای نظامی و تجاری و در راکت ها، بال های هلیکوپتر، بدنه اتومبیل ها، فنرهای تخت، شفت های محرک، لوله ها، نردبان ها، مخازن تحت فشار، کالاهای ورزشی، کلاه های ایمنی نظامی و ورزشی، رویه کفش ها و سازه های گوناگون دیگر به کار می روند.

تیرهای کف، پنل ها عمودی و افقی آنها از مواد کامپوزیت ساخته می شوند،  که باعث به صرفه جویی های وزنی حاصل می شود همچنین، پلاستیک های مسلح، مصرف سوخت را به میزان ۲۹  درصد کاهش داده اند.

جایگزینی مناسب برای آلومینیوم پلاستیک مسلح

جایگزینی پلاستیک های مسلح اپوکسی – گرافیت به جای آلومینیم در هواپیماهای تجاری بزرگ توانسته است، عین ارایه مقاومت به خوردگی و خستگی اصلاح شده هم وزن و هم هزینه های تولید را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهد.

هواپیمای مسافری ۲۱۰۰ Lear Fan تقریبا به طور کامل از پلاستیک مسلح اپوکسی – گرافیت ساخته شده است. نزدیک ۹۰ درصد سازه سفینه مدارپیمای سبک وزن، که دور کره زمین را بدون سوخت گیری مجدد پیمود، از پلاستیک مسلح کربنی ساخته شده بود.

پلاستیک مسلح

فریم بمب افکن Stealth از کامپوزیتی متشکل از الیاف کربن و شیشه، زمینه های اپوکسی – رزین، پلی میدهای دمای بالا و مواد پیشرفته دیگر ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *