ساخت قطعات صنعتی

ساب رک اوت دور (outdoor)ضد آب

واژه هایی مانند ساب رک ، رک ، سابرک outdoor ( ساب رک اوت دور )، سابرک ضد آب ، رک ایستاده ، رک های شبکه و سرور ، شلف های مخابراتی ، رک دیواری سابرک اوت دور و .. مکرر به گوشتان خورده است. در ایسامکو مشتریان گرامی پیش از سفارش می توانند اطلاع جامعی از محصول موردنظر خود را دریافت نمایند و به این ترتیب به صورتی کارا و دقیق نسبت به ارائه سفارش اقدام نمایند.

سابرک Outdoor

ساب رک اوت دور  (ضد آب)  محفظه ایست اکثرا آلومنیومی که درون رک قرار می گیرد و بردها و تجهیزات شبکه یا کنترلر ها را در خود جای می دهد. همانطور که از اسم آن نیز مشخص است سابرک اوت دور ضد آب بوده و مانع ورود گردو غبار به محفظه می گردد. سابرک ها به دو دسته ساید پنل ورقی و ساید پنل اکسترودی تقسیم می شود که تفاوت آنها در دیواره بغل و نبشی و دستگیره می باشد و هرکدام مزایا و معایبی دارد .

از سابرک‌ ها برای مقاصد مختلف بهره می برند. به طور معمول سابر‌ک ها در سیستم‌های کنترلی و کنترل از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجهیزات درون ساب رک اوت دور ( ساب رک ضد آب )

ساب رک اوت دور

برخی از سابرک اوت دور( ساب رک ضد آب )  بنا به درخواست مشتری با ورق آهن تولید می شود که معمولا ۱ یا ۲ یونیت می باشد که می توان به انواع dvr و pc صنعتی و غیره اشاره کرد.

سابرک‌ اوت دور  برای مجموعه‌های کوچکی که دارای اهدافی خاص و متحدی هستند، کاربرد بیشتری دارد و در داخل رک کوچک دیگری قرار می‌گیرند تا علاوه بر آنکه از نظر استحکامی شرایط بهتری داشته باشند ، خارج کردن و یا تعویض این مجموعه آسان‌ و سریع‌تر انجام گیرد.

سابرک های شرکت ایسامکو به لحاظ دارا بودن تنوع پروفیل های تولیدی، هر نوع مادر برد(Back plane) و کارت الکترونیکی را پوشش می دهد.

برخی از قابلیت های ساب رک اوت دور (outdoor) :

ساب رک ضدآب

رک چیست ؟ کاربرد رک و سابرک و سابرک اوت دور در کجا است؟

یکی ازعمومی‌ترین تجهیزات در زیر ساخت شبکه‌های کامپیوتری رک ها می باشند. رک محفظه ایست فلزی که کار آن محافظت و نگهداری از تجهیزات مختلف شبکه مانند کابل، سوئیچ برق، پچ پنل، سرور، تجهیزات مخابراتی، روتر، مودم، کیس ، ups و … می­باشد.

رک ها در اندازه های متفاوت و مختلف ساخته می شوند و بسیار پرکاربر هستند. رک با نگهداری سرور در خود از آن محافظت می‌کند و از صدمات فیزیکی از قبیل ضربه و فشار جلوگیری می‌کند، همچنین در کارایی بهتر سرور تاثیرگذار بوده و افزون بر این از سیستم‌های تهویه نیز بهرمند است.

واحد اندازه گیری رک چیست ؟

واحد اندازه‌گیری که برای رک و تجهیزات آن استفاده می‌شود یونیت (Unit) است . یونیت (Unit) واحدی است که برای اندازه گیری رک بکار می‌رود به این صورت که هر یونیت ۵/۴۳ میلیمتر یعنی تقریباً حدود ۵ سانتی متر است. اندازه رک ها معمولاً بین ۴U تا ۴۷U است. ارتفاع، عمق و طول رک نیز با واحد اندازه گیری یونیت بیان می شود.

انواع رک

رک را بر اساس نحوه قرار گیری و نصب آن تقسیم بندی  می شوند. و ابعاد رک در این تقسیم بندی اهمیت ندارد. بر همین اساس رک به دو نوع می‌شود :

رک ایستاده

رک های ایستاده استاندارد معمولا محل قرارگیری دیتا سنتر ها هستند. این رک ها در زیر خود چرخ هایی برای جا به جایی دارند. سیستم های مرکزی که محافظت از آن ها برای شرکت ها و حتی موسسات مختلف بسیار اهمیت دارد را می توان داخل رک نگهداری نمود. یکی از دلایل استفاده از رک های ایستاده تجمیع انواع سوئیچ، دیتا سنتر، مودم و رکمونت است که کنترل آن ها آسان تر می گردد.

 

این رک ها مجهز به ۱ عدد فن ، ۴ عدد چرخ ، ۴ عدد پایه ثابت و یک بسته پیچ و و مهره می باشند . می توان گفت که یکی از ویژگی غالب رک های ایستاده پنل ورودی است که برای وارد نمودن و خارج نمودن انواع کابل ها ایجاد شده است که به طور معمول در بالا و پایین رک قرار می گیرد. باز شدن از چهار طرف از دیگر قابلیت های رک های ایستاده می باشد.

 

این رک ها در ارتفاع ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت و عمق ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید می‌شوند . درهای آن‌ها شیشه‌ای یا تلقی فریم دار هستند.

در رک‌های ایستاده معمولا یک فن قرار می‌گیرد اما این قابلیت وجود دارد که از حداکثر چهار فن در این رک ها استفاده شود. علاوه بر آن پاور ماژول‌هایی که در رک های ایستاده نصب می‌شوند به صورت ۹ پورت افقی خواهند بود و همچنین پاور ماژول‌های عمودی نیز می توان در آن نصب نمود.

سابرک دیواری

رک های ایستاده به چند بخش تبدیل می شوند:

رک های دیواری

سابرک دیواری

رک های دیواری و یا سابرک اوت دور دیواری شاید در برخی از منازل نیز وجود داشته باشند و اغلب، سوئیچ ها درون آن قرار می گیرند. روتر نیز از مواردی است که در رک‌های دیواری قرار خواهد گرفت.

روتر نیز از مواردی می باشد که در رک های دیواری قرار خواهد گرفت.

به طور معمول رک های دیواری در ارتفاع های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت تولید می شوند .

این رک ها نیز دارای عمق متفاوت هستند . عمق آنها در اندازه های ۳۵ ، ۴۵ یا ۶۰ سانتیمتر موجود می باشد.

قطعات رک

فن :

به طور معمول فن ها در سقف یا کف رک تعبیه می شوند و حداکثر از ۴ فن می توان استفاده نمود.

هر چه رک بزرگتر و دیتا سنتر موجود در آن دارای اهمیت بیشتری باشد تلاش می شود از فن­های بیشتری برای تهویه ی مناسب تر استفاده ­می­شود.

از فن های مورد استفاده در رک ها می توان به فن های بوشی و بلبرینگی اشاره کرد که نوع بوشی آن دوام و طول عمر کمتری دارد

فن رک

پاورماژول :

تعدادی پریز برق که بسته به ارتفاع و عرض رک به صورت افقی و عمودی استفاده می شود پاور ماژول را می سازند. پریز های برق موجود روی پاور ماژول ها با هدف تغذیه ی اجزاء موجود در رک تهیه می شوند.

سینی :

ساب رک ضد آب

بر اساس اندازه هر رک از سینی های متحرک و ثابت برای جدا کردن قسمت های مختلف رک استفاده می شود. همانگونه که از نام سینی متحرک مشخص است قابل جدا شدن و جا به جایی می باشد. به طور معمول رک های متحرک را برای قرار دادن موس و کیبورد بکار می برند که به بیرون و داخل رک هدایت می شود.

سینی های ثابت موجود روی رک جهت تجهیزات مختلف کاربرد دارند. معمولا تجهیزات با وزن کم، وزن متوسط و زیاد هر کدام سینی ثابت با انواع مختلف دارد که لازم است برای موارد مختلف و خرید آن به وزن تجهیزات و ابزار دقت نمود.

مانیتور:

برای ایجاد هماهنگی میان اجزا داخل رک از مانیتور استفاده می شود. این مانیتور ها در اینچ های مختلفی استفاده می شوند که بزرگترین مانیتور ۱۷ اینچ است . به طور معمول مانیتور روی آدابتور قرار گرفته و ارتباط میان اجزای رک را ممکن می نماید.

حرارت سنج:

یکی از اجراء مهم که روی رک ها قرار می گیرد حرارت سنج است. معمولا حرارت سنج ها برای تعیین و اندازه گیری دقیق دما بکار می روند . رک ها با وجود حرارت سنج دیجیتال قابل کنترل بوده و در دمای تعیین شده توسط کاربر، فن ها شروع به کار می کند. بکارگیری حرارت سنج برای کاربر قابلیت های زیادی ایجاد خواهد کرد و با وجود آن دیگر نگران گرم شدن دستگاه ها درون رک نخواهد بود.

حرارت سنج های ایرانی در مقایسه با حرارت سنج های خارجی ابعاد بیشتری دارند. دما سنج دیجیتال در بالای رک قرار می گیرد به این خاطر که نسبت به تغییرات دمایی محیط سریعتر واکنش نشان دهد.

ساب رک ضد آب

پیچ و مهره و چرخ رک:

اجزای فرعی رک هستند که برای متصل کردن اجزا و جابه جایی استفاده می شوند . جنس پیچ و مهره از ورق گالوانیزه است و در زمان نصب برای محکم کردن آن به آچار و دیگر ابزار ها نیاز نیست. چرخ رک نیز در رک های ایستاده کاربرد داشته و یک نگه دارنده برای ثابت نگه داشتن رک در محل دارد و کاربر به راحتی می­تواند نسبت به جابجایی رک اقدام نماید.

بلانک پنل

از دیگر اجزاء رک می توان بلانک پنلها را نام برد که نقش محافظتی دارند. بلانک پنل ها میزان دسترسی به قطعات حساس در رک را کاهش داده و به نوعی از تجهیزات حساس حافظت می کنند . اندازه بلانک پنل ها با هم متفاوت است و به اندازه و موارد استفاده رک وابسته است.

قفل :

 قفل های موجود روی درب شیشه ای رک ها با دیگر قفل های شیشه ای تفاوت دارند و عملکرد آن ها به نسبت بهتر است. در واقع قفل ریتال نوعی از قفل رک می باشد که در روی شیشه با برش خاصی ایجاد می گردد و کاربر به راحتی می تواند از آن استفاده نماید.

لایت پنل :

لامپ موجود در بالای رک آخرین جزء یک رک می باشد که روشنایی داخل رک را تامین می کند و امکان مشاهده ی اجزای درون رک را فراهم می نماید.

شایان ذکر می باشد که استفاده از هر کدام از رک های ایستاده و دیواری بسته به کاربرد آن متفاوت است و بهتر است ابتدا شبکه راه اندازی شده و سپس رک مورد نیاز با ابعاد صحیح را تهیه نمود.

رک های دیواری در منازل و ساختمان ها بیشتر کاربرد دارند و رک های ایستاده برای نگهداری و محافظت از شبکه ها و سرور ها در ادارات , ارگان ها و اماکن تجاری تولید می­ شوند.