طراحی قطعات صنعتی

طراحی قطعات صنعتی

طراحی قطعات صنعتی باید به گونه ای انجام شود که نه تنها نیازها و مشخصات طراحی را برآورده سازد، بلکه بطور اقتصادی و کارامد بتوان آن را تولید نمود. این رویکرد جهت طراحی قطعات، بهره وری را بهبود می بخشد و برای تولیدکننده امکان باقی ماندن به عنوان رقیب را فراهم می نماید. این چشم انداز وسیع به عنوان طراحی برای ساخت شناخته می شود و رویکردی جامع به ساخت کالاست و فرایند طراحی قطعات صنعتی را با موادهای  تولید، برنامه ریزی فرایند، مونتاژ، آزمایش و تضمین کیفیت یکپارچه می نماید. اجرای مؤثر طراحی برای ساخت نیازمند آن است که مهندسان طراح شناختی اساسی از ویژگی ها، قابلیت ها و محدودیت های مواد، فرایندهای تولید، ماشین آلات و تجهیزات داشته باشند.

ابعاد نهایی محصول

طراحان محصول، شکل و ابعاد نهایی محصول، دقت ابعادی و سطح تمام شده آن و مواد قطعات آن را انتخاب و مشخص می کنند. اغلب این انتخاب مواد با مشورت و همکاری مهندسان مواد انجام می گیرد . امروزه کامپیوتر به کمک مهندسان طراح آمده تا طراحی قطعات صنعتی از قبیل مدل کردن هندسی و تحلیل و بهینه سازی طرح با سرعت و دقت به مراتب بیشتر از گذشته انجام شود.طراحی قطعات به کمک کامپیوتر تجسم قطعات را برای طراح و مشتریان به آسانی میسر می کند.

 پس از آن که مدل هندسی طرح ایجاد گردید، تحلیل مهندسی شامل تحلیل تنش، کرنش، واپیچش، ارتعاشات، انتقال حرارت، توزیع دما و تلرانس های ابعادی می شود. به دلیل سهولت نسبی چنین تحلیل هایی، مهندسان طراح امروزه اشتیاق فزاینده ای به تحلیل بسیار کامل تر یک طرح پیش از ساخت آن دارند.

همانطور که می دانید برای طراحی قطعات صنعتی که در آخر منجر به ساخت یک قطعه صنعتی می شود، لازم است کمی با تکنولوژی مهربان تر باشیم و با استفاده از نرم افزار های  نقشه کشی ، نقشه قطعه ی خود را کشیده و تمامی ملاحظات اعم از اندازه گیری و … را به صورت کامل رعایت کنیم .  در واقع تمامی استانداردها و معیارهایی که در ساخت یک نقشه ی قطعه باید در نظر گرفته شود ، به صورت کامل پیاده سازی شده و به مرحله ی بعدی منتقل می شود.

طراحی قطعات صنعتی به چه شکل می باشند.

در طراحی یک قطعه صنعتی در مرحله نخست  ابتدا نقشه های آن را به صورت دستی بر روی یک صفحه می کشند، در این نقشه که کاملا به صورت دستی می باشد از هیچ نرم افزار طراحی استفاده نکرده اند .

یکی از نرم افزارهای طراحی قطعات صنعتی که بیشترین کاربرد در طراحی قطعات صنعتی را دارد. می توان نرم افزار VARI CAD  را نام برد ، که معمول مورد استفاده مهندسین رشته مکانیک می باشد .

طراحی برای تولید قطعات صنعتی

طراحی و تولید باید کاملا مرتبط به هم باشند. طراحی و تولید هرگز نباید به عنوان تشکیلات – فعالیت های مجزا تلقی شوند. هر قطعه با جزیی از یک محصول باید طوری طراحی شود که نه تنها نیازها و مشخصات طراحی را برآورده سازد، بلکه به طور اقتصادی و کارامد بتوان آن را تولید کرد. این رویکرد بهره وری را بهبود می بخشد برای تولید کننده امکان باقی ماندن به عنوان رقیب را فراهم می کند

این چشم انداز وسیع به عنوان حوزه طراحی برای تولید (ِِDFM) شناخته می شود و رویکردی جامع به ساخت کالاست و فرایند طراحی را با مواد، روش های تولید برنامه ریزی فرایند، مونتاژ، آزمایش و تضمین کیفیت یکپارچه می باشد.

طراحی قطعه
طراحی قطعه

 اجرای موثر طراحی  قطعات صنعتی برای تولید، نیازمند آن است که طراحان شناختی اساسی از ویژگی ها، قابلیت ها و محدودیت های مواد، فرایندهای تولید و عملیات مربوطه، ماشین آلات و تجهیزات داشته باشند. این دانش ویژگیهایی از قبیل قابلیت تغییر در عملکرد ماشین ها، دقت ابعادی قطعه، سطح تمام شده قطعه کار، مدت زمان فراوری و اثر روش فراوری بر کیفیت قطعه را شامل می شود.

طراحان و مهندسان محصول باید قادر به برآورد اثر اصلاحات طرح بر انتخاب فرایند تولید و مونتاژه بازرسی، ابزارها و قالب ها و هزینه محصول باشند. وضع روابط کمی به منظور بهینه سازی طرح برای آسان کردن تولید و مونتاژ با هزینه ای حداقل (مفهومی موسوم به قابلیت تولید ) ضروری است.

فنون طراحی، مهندسی، تولید و برنامه ریزی فرایند به کمک کامپیوتر و با استفاده از برنامه های کامپیوتری قوی، برای آنها که چنین تحلیل هایی را انجام می دهند، ضروری است. توسعه های جدید شامل سیستم های خبره است، که قابلیت های بهینه سازی دارند و بنابراین می توانند فرایندهای تکراری سنتی را در بهینه سازی طرح شتاب بخشند.

پس از اینکه تک تک قطعات تولید شدند، باید به صورت یک محصول به هم مونتاژ شوند. مونتاژ مرحله مهمی از عملیات کلی تولید است که نیازمند بررسی سهولت، سرعت و هزینه به هم نهادن قطعات است. همچنین، بیشتر محصولات باید طوری طراحی شوند که دمونتاژ، به منظور امکان جدا شدن محصول برای تعمیر و نگهداری، سرویس، یا باز بافت قطعات آن ممکن باشد.

مشاوره طراحی و ساخت قطعات صنعتی

طراحی قطعات صنعتی در ایسامکو توسط مهندسان طراح با دانش و سابقه بالا که با طیف وسیعی از نرم افزارهای موجود در این حوزه تسلط دارند انجام می پذیرد.

بهره مندی ایسامکو از متخصصین مجرب و ماشین آلات بروز امکان ساخت قطعات طراحی شده را در تطابق با مشخصات مدنظر فرآهم می آورد.