ماشینکاری CNC

ماشینکاری CNC

ماشینکاری CNC ( فرزکاری CNC و تراشکاری CNC) در ساخت و تولید قطعات صنعتی به کار می رود و واژه CNC به معنی کنترل عددی کامپیوتری می باشد.

از ماشینکاری CNC جهت براده برداری و جدا کردن لایه ای از قطعه کار استفاده می شود. ماشینکاری CNC از پرکاربردترین عملیات در ساخت قطعات به دلیل هزینه پایین، دقت ابعادی بالا و تکرار پذیری مناسب، می باشد. طراحان قطعات صنعتی با استفاده از نرم افزارهایی از جمله Solid works و CATIA قطعات پیچیده را طراحی می کنند. بکارگیری نرم افزارهای واسط برنامه ماشینکاری قطعه طراحی شده را استخراج می نماید و با ارسال آن به دستگاه CNC فرآیند ماشینکاری را انجام می دهند.

کاربرد ماشینکاری CNC

این فرایند برای طیف گسترده ای از مواد از جمله فلزات ، پلاستیک ، چوب ، شیشه ، فوم و کامپوزیت ها مناسب است و در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، صنایع نظامی ، صنایع هوایی و … کاربرد گسترده ای دارد.

ماشینکاری CNC

ماشین CNC:

ماشین CNC ، ماشینی قابل برنامه ریزی است که قادر به انجام عملیات ماشینکاری CNC می باشد. ماشینکاری CNC توسط ماشین آلات مخصوص صورت می پذیرد که پرکاردترین آن ها دستگاه فرز و تراش می باشد. در فرایند ماشینکاری سنتی نیاز به یک اپراتور ماهر می باشد که پس از مطالعه نقشه های یک قطعه، پارامترهای ماشینکاری مناسب از جمله سرعت برش، پیشروی، عمق برش و غیره را تنظیم کند که به دلیل وجود خطای انسانی این فرایند را کاملا متکی به اپراتور نموده و حتی اگر تمام این قطعات توسط یک اپراتور ساخته شود، همچنان امکان خطا و عدم تکرارپذیری وجود دارد. به همین دلیل با پیشرفت کامپیوترها و کنترل ها، دستگاه های CNC به کمک انسان آمده و سبب رشد آن شده است.

فرزکاری CNC

فرزکاری cnc ایسامکو

در فرزکاری CNC یک تیغه چند لبه گردان در حالی که در امتداد محورهای مختلف نسبت به قطعه حرکت می کند، از قطعه کار براده برداری می کند.

محور دوران تیغه موازی سطحی از قطعه کار است که ماشینکاری می شود. این تیغه که اغلب از فولاد تندبر ساخته می شود، تعدادی دندانه در محیط خود دارد که هر یک از آن ها به عنوان یک ابزار برش مجزا عمل می کنند.

تیغه های فرز

تیغه های فرز ممکن است دندانه های مستقیم یا مارپیچی داشته باشند که عمل برشکاری را به ترتیب به صورت متعامد یا مورب انجام دهند. دندانه های مارپیچی روی تیغه فرز به دندانه های مستقیم در فرزکاری ارجحیت دارند زیرا بار وارده روی دندانه های آن ها کمتر است، در نتیجه عمل فرزکاری CNC را ملایم تر انجام می دهند.

کاربرد فرزکاری CNC

امروزه فرزکاری CNC به یکی از محبوب ترین روش های ساخت قطعات صنعتی در تولید قطعات تکی و همچنین تیراژ بالا تبدیل شده اند.

تراشکاری CNC

در تراشکاری CNC قطعه کار به دستگاه بسته می شود و با چرخش قطعه کار و حرکت ابزار برش، براده برداری انجام می شود.

با گذشت زمان کنترل دستی ماشین تراش جای خود را به ماشین های تراش CNC داده است، به این ترتیب عملیات ماشینکاری با تبعیت از یک برنامه از پیش تعیین شده انجام می پذیرد.

در تراشکاری CNC، این ماشین ها کاملا خودکارند، عملیات آن ها تکراری است، دقت ابعادی مورد نظر را حفظ می کنند و پس از این که دستگاه تنظیم گردید، کارگر کم مهارت نیز می تواند با آن ها کار کند.

صافی سطح و دقت ابعادی در تراشکاری CNC

صافی سطح و دقت ابعادی در تراشکاری CNC به عواملی مانند مشخصات و شرایط دستگاه تراش CNC، صلابت ماشین، ارتعاش و لرزش ابزار، شاخص های فرایندی، هندسه و ساییدگی ابزار، استفاده از مایعات برشکاری، قابلیت ماشینکاری جنس قطعه کار بستگی دارد. در نتیجه می توان دامنه گسترده ای از صافی سطح ها را به دست آورد. تکرار پذیری و دقت ابعادی بالا، وابسته نبودن به مهارت اپراتور و به حداقل رسیدن خطای انسانی سبب شده است تراشکاری CNC جزء محبوب ترین فرایندهای ساخت قرار بگیرد.

در کارگاه ساخت ایسامکو با به کارگیری ماشین آلات بروز فرزکاری CNC و تراشکاری CNC ارائه خدمات ماشینکاری جهت ساخت قطعات در تیراژ مختلف، با نظارت کیفی مداوم و مستمر و در کمترین زمان ممکن صورت می پذیرد.

تراشکاری-cnc ایسامکو