چدن نشکن ( داکتیل )

۱۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰

در ساختار چدن داکتیل گرافیت به صورت کروی یا شبه کره است. این صورت به ماده اجازه می دهد که اندازه ای انعطاف پذیر و مقاوم به ضربه باشد.

شکل پولک های گرافیت با افزودن مقادیر کمی منیزیم و یا سریم به مذاب قبل از مذاب ریزی، به صورت کره تغییر می کند. چدن داکتیل را می توان با عملیات حرارتی، فریتی یا پرلیتی کرد.

چدن نشکن سفید

ساختار چدن خاکستری به دلیل حضور مقادیر زیادی کار باید آهن ( به جای گرافیت)، بسیار سخت، مقاوم در برابر ساییدگیو ترد است.

چدن نشکن

چدن سفید یا از طریق خنک کردن سریع چدن خاکستری و یا با تنظیم ترکیب آن از راه پایین نگهداشتن درصد کربن و سلیکون به دست می آید.

این نوع چدن آهن سفید نیز نامیده می شود، که به دلیل نمای بلوری سفید سطح شکسته آن به این نام، موسوم است.

چدن مالیبل

چدن مالیبل از باز پخت چدن سفید در محیطی از منواکسید کربن و دی اکسید کربن، در بین ۸۰۰ درحه سانتی گراد، به مدت چند ساعت ( بسته به اندازه قطعه ) به دست می آید.در خلال این فرآیند سمانتیت به اهن و گرافیت تجزیه و تفکیک می شود. 

چدن

گرافیت در زمینه فریت یا پرلیت به صورت خوشه یا گلبرگی است و در نتیجه چدن مالیبل، ساختاری شبیه چدن نشکن دارد. این ساختار، انعطاف پذیری، استحکام و مقاومت به ضربه چدن را تقویت می کند.

آهن با گرافیت فشرده

گرافیت در این ساختار به صورت پولک هایی کوتاه، ضخیم و از داخل به هم پیوسته، دارای سطوحی موج دار با انتهای گرد است. خواص مکانیکی و فیزیکی این چدن متوسط، بین چدن های گرافیت کروی و گرافیت کروی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *