پوشش الماسی

۹ آبان , ۱۴۰۰

در زمینه پوشش الماسی فلزات، شیشه، سرامیک ها  و پلاستیک ها با استفاده از فنون مختلف، رسوب شیمیایی بخار، رسوب بخار به کمک پلاسما و رسوب تقویت شده با پرتو یونی پیشرفت های مهمی حاصل شده است.

نمونه هایی از محصولاتی که پوشش الماسی دارندف عبارتند از : شیشه های ضد خراش ( مانند شیشه هایی که در هواپیما و سنسور های موشک برای محافظت در برابر طوفان های شن به کار می روند).

عینک های آفتابی؛ ابزار های برش ( از قبیل الماسه ها، مته هاو تیغه فرزهای انگشتی ) سطوح سایشی میکرومترها و کولیس ها؛ تیغ های جراحی؛ تیغ ها؛ حرارت یاب ها و سنسور های مادون قرمز؛

 دیودهای نور گسیل، بلند گوهای با پوشش الماسی سیستم های استریو ؛ پره های توربین و نازل های تزریق سوخت.

توسعه این فنون، همراه با خواص مهم الماس (سختی، مقاومت به سایش، رسانایی حرارتی بالا و شفافیت به نور ماوراء ابنفش و فرکانس های موج کوتاه)، امکان تولید قطعات و اجزای هوافضا و الکترونیک را فراهم ساخته است.

الماس را می توان برای تشکیل انتهاهای نوع P و n روی نیمه هادی ها برای ساختن ترانزیستورها، تقویت (دوپینگ) کرد.

ضریب هدایت حرارتی بالای آن امکان بسته بندی فشرده تر تراشه ها بیشتر از آنچه با تراشه های سیلیکونی یا گالیم – آرسنایدی ممکن است، فراهم می آورد و به این ترتیب سرعت کامپیوترها را به طور چشم گیری افزایش می دهد.

کربن الماس گونه

پوشش های کرین الماس گونه (DLC) پوشش های جدیدند، به ضخامت چند نانومتر، که با استفاده از فرایند رسوب به کمک پرتویونی با دمای پایین ایجاد می شوند. این پوشش ها از فیلم های الماسی بسیار ارزانترند، ولی خواصی مشابه آنها دارند (نظیر اصطکاک، سختی زیاد و خنثی بودن از نظر شیمیایی و بالاخره صافی سطح).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *