آبکاری برقی

۱۷ مهر , ۱۴۰۰

آب کاری برقی ، مانند دیگر فرآیند های پوشش کاری، خواص مقاومت به ساییدگی و خوردگی، ضریب هدایت الکتریکی بالا و نمای ظاهری و بازتابش  بهتر و نیز خواص مورد نظر را در قطعه کار  بهبود می بخشد.

آب کاری برقی

در آب کاری برقی، قطعه کار (کاتد)، همراه با فلز پوشش (آند)، در داخل حمامی از محلول الکترولیت مایع به صورت معلق قرار گرفته و آب کاری می شود.

 هر چند فرآیند آب کاری دارای چندین واکنش است، ولی در اصل این فرآیند از مراحل زیر تشکیل می شود.

تمیز کاری شیمیایی و چربی زدایی

تمیز کاری شیمیایی و چربی زدایی و خشک کردن کامل قطعات کار پیش از آبکاری برقی الزامی است. قطعات روی یک شانه آویخته می شوند  و یا در یک بشکه ( آب کاری انبوه ) قرار گرفته و در داخل حمام آب کاری برقی و برده می شوند.

آب کاری برقی

تمام فلزات را می توان آب کاری برقی کرد. ضخامت های آب کاری برقی از لایه های چند اتمی متغییر است .

در اشکال پیچیده، ممکن است ضخامت های نواحی مختلف متفاوت باشد. برخی از دستور العمل های طراحی برای آب کاری برقی در ادامه بیان می شود.

دیاگرام فاز آهن

کروم، نیکل، کادمیم، مس، روی و قلع مواد متداول اب کاری اند. آب کروم کاری به روش آب فلز کاری ، ایتدا با مسف سپس با نیکل و دست آخر با کروم انجام می شود.

آب کاری کروم

آب کاری کروم سخت مستقیم روی فلز اصلی انجام می گیرد و به این وسیله سختی تا HRC 70  به دست می آید .

آب کاری برقی

این روش برای اصلاح مقاومت به ساییدگی و خوردگی ابزار ها، ساق  سوپاپ ها، شفت های هیدرولیک و بوش سیلندر های دیزل و موتور هواپیما ها و نیز برای بازسازی قطعات سایده به کار می رود.

 آب کاری برقی در مواردی نظیر آب مس دهی سیم های آلومینیومی و تابلو های فنلی برای مدار های چاپی، آب کروم دهی ابزار آلات، آب قلع ترمینال های برقی مسی ( برای تسهیل لحیم کاری )

آب کاری برقی

و قطعاتی که مقاومت به ساییدگی و خوردگی و نمای ظاهری لازم دارند استفاده می شود. فلزاتی مانند طلا، نقره و پلاتین مواد آبکاری مهمی در صنایع الکترونیک و جواهر سازی اند.

آب کاری پلاستیک ها

پلاستیک هایی مانند پلی پروپلین، پلی سولفون، پلی استر و نایلون را نیز می توان آب کاری کرد. به دلیل اینکه پلاستیک ها از نظر الکتریکی هادی نیستند، بنابراین باید با استفاده از فرآیندهای بی نظیر آب کاری بدون برق، ابتدا توسط نیکل پیش آبکاری شوند.

قطعات پلاستیکی که آب کاری می شوند، ممکن است ساده یا پیچیده باشند و محدودیتی در اندازه  آنها وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *